naklenie.pl

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Start Technika połowu Kleń dla zuchwałych (część II) - Smużak. Jak prowadzić?

Kleń dla zuchwałych (część II) - Smużak. Jak prowadzić?

Email Drukuj

Powstał temat na naszym forum. Poruszył on problem i zagadnienie jakim jest smużak. Temat niestety trudny, może to i dobrze, bo co łatwe szybko się nudzi. Warto iść na przód i specjalizować się, w różnych technikach. Ale co to jest ten smużak? Jak wygląda? Z czym, to się je? Przeglądamy google wpisując frazę smużak, w wyszukiwarkę.

Wyskakuje wiele stron, na nich dziesiątki pozycji. Odnośniki do artykułów, do aukcji internetowych. Dużo informacji, ale, czy to zawsze musi być, jak się przyjęło, mały wobler przypominający owad, stworzenie wodne inne, niż ryba?

 

Klenie z małych rzek lubią smużące przynęty

 

Charakterystyka

Nie prawdą jest, że przynęta potocznie zwana smużakiem, musi być małych rozmiarów, musi przypominać owad. Nie prawdą też jest, że musi posiadać ster umiejscowiony w korpus pod kątem 90’ jak wyczytałem w kilku miejscach. Podejdźmy do tematu po chłopsku, czyli z prostotą. Posiadam wiele woblerów, które można i należy nazywać smużkami z tego względu, że smużą powierzchnię wody podczas prowadzenia. Jedne to klasyki przypominające ryby, drugie to imitacje owadów. Wielkość woblerów, od 16mm. do 45mm. Kąt nachylenia stera, od 90’ do 45’.

 

Rapala Oryginal. Rozmiary: 2.5, 3, 5 cm, są godne by przy uniesionym wędzisku smużyły powierzchnię wody.


Przykłady typowych przynęt smużących powierzchnię wody.

 

Żabka Rebel

 

Żabka australijskiej firmy River2Sea

 

Polski cud nad Wisłą – Żabka Dorado


To tylko trzy przykłady przynęt, które akurat znajdują się u mnie pod ręką. Jest przecież wiele innych woblerów, które przez producentów, jak i wędkarzy nazwane zostały smużakami. Choćby Bromba A.Lipińskiego (najbardziej przecież znany Polski owad), opisywane na portalu owady Darsona i wiele innych produkowanych chałupniczo i sprzedawanych do ręki, bądź przez aukcje internetowe. Polskie ręcznie wykonywane przynęty to światowa perełka. Nie mówię tutaj o wszystkich producentach. Są wszak osoby, które źle wykonują swoje produkty naciągając ludzi wyglądem swoich „cacek”, jednak takie osoby szybko zostaną usunięte z lurebuildingowego towarzystwa. Tworzenie woblerów to nie jest łatwe zajęcie.

 

Jak i gdzie łowić smużakami? Czy ściągać, z prądem, czy pod prąd?

Wyobraźmy sobie piękną ostrogę. Nie jest długa, ma zaledwie kilka metrów długości. To co klenie lubią w ostrogach, to ich długie i rozłożyste przelewy. Na przelewach jest mnóstwo porozrzucanych kamieni. Kiedyś dno, było zapewne równo wybrukowane, ale niskie stany wód zimą kiedy są bardzo niskie temperatury robią swoje. Zima, mróz i lód to główni nasi sprzymierzeńcy z walką nad psuciem regulacji. Jak wiadomo, im bardziej przelew jest zniszczony, tym klenie mają więcej terenu do patrolowania. Atakują nie tylko małe ryby, ale też małe stworzonka wodne, które za swój dom, obrały zakamarki między kamieniami.

A, choćby opaski. Kilkunastometrowe, czasami kilkuset, może są i dłuższe, nie wiem. Piękna woda do snucia wielko rzecznych planów na dużego klenia. Tym piękniejsza, czym głębsza jest woda kilka metrów, od czoła opaski. Dla mnie dobra opaska, to nie tylko równy uciąg, ale także spowolnienia. Żeby duży kleń, się tam utrzymał, musi mieć gdzie się zaczepić na dłuższą chwilę, lub kilka godzin odpoczynku.

 

„Pięćdziesiątka”

 

Lubię też prostki, lub zakręty małych, nie uregulowanych rzek. Często, są zarośnięte po obu stronach. Ciekawa rynna, zawsze przysparza więcej plusów, niż minusów takim miejscom. Klenie zazwyczaj ustawiają się wzdłuż roślinności, bądź chowają się w niej. Często można obserwować je, za roślinnością, w cieniu prądowym. To świetne kleniowisko. Wyżej opisane miejsca, łączy jedna rzecz. Mianowicie, sposób w jaki obławiam poszczególną miejscówkę smużakiem. Łowiąc tą przynętą, zawsze ustawiam się powyżej ryby i zależnie od stanowisk ryb, przynętę prowadzę łukiem do brzegu, lub pod prąd. Bardzo prosto łowi się opisywaną przynętą na ostrogach, które są przelane, płytkie. Mnogość „dziur”, zawirować mówi nam, że tam są spowolnienia, które przyciągają drobnicę. Chowa się ona, za przeszkodami, między kamieniami, w szczelinach i jest wyławiana przez małe klenie, jazie. W ślad za nimi płyną większe osobniki obu gatunków. Nikt nie powiedział, że duży kleń, nie może być po części kanibalem.

 

Piękna ostroga. Tym razem jest zupełnie odkryta. Widać wyspę z tłuczonych kamieni. Pamiętam, jak jako nastolatek zawitałem na nią po raz pierwszy. Była to wysoka ostroga. Kilka zim, jednak sprawiło, że zaczęła się rozkruszać. Zaczęły wypadać pojedyncze kamienie, wymywało żwir, piasek, po kilku latach było już więcej erozji. Gdy ostroga jest zalana podczas średniego stanu, warto zapolować z rana, lub w południe na jazie i klenie, które korzystając z osłony wysokiej burty wygrzewają się, w leniwym nurcie przelewu. Nie idzie to, teoretycznie określić, ale jest, taki stan wody, że jest tam pełno opisywanych ryb. Musi być tam wody po kolana. Wystarczy wtedy obławiać cały teren przelewu małym, dobrym smużakiem, a o efekty, nie trzeba się martwić. Przy stanie wody takim jak na zdjęciu, połowimy mniejsze klenie. W samym przelewie, gdzie jak widać dno najeżone jest większymi kamieniami. Przy wyższym stanie, szczęścia należy próbować za wyspą. Stoją tam kapitalne klenie i okonie. Gwiazdką zaznaczyłem miejsca upadku smużaka, ciągła linia to spływ, na napiętej żyłce, bez kręcenia korbką kołowrotka, a linia przerywana to już ściąganie przynęty.


Inaczej ma się sprawa na opaskach, lub przy, nie uregulowanym brzegu mniejszych rzek. Tutaj mamy często większe pole manewru. Możemy podążać pod prąd, lub jak kto woli z prądem rzeki. Uwarunkowania łowienia z prądem, lub jak kto woli, pod prąd możemy przeczytać w pierwszej części klenia dla zuchwałych, więc nie będę tutaj się rozprawiał nad tym, co jest najwłaściwsze. Osobiście wolę nie co inną technikę. Mianowicie ustawiam się powyżej ryby i maskując się, najbardziej jak to, tylko możliwe, kładę przynętę w okolicy mojego brzegu i spławiam przynętę w dół rzeki zatrzymując ją, co chwilę. Ta chwila trwa między 2-10 sekund. Potem spuszczam z nurtem kolejny metr, dwa i ponawiam pracę smużaka, przez kolejne przykładowe 2-10 sekund. Spuszczając przynętę z nurtem, na dobre 40-60 metrów mam pewność, że przez ten okres, nie wykonywałem, żadnych wymachów wędką, nie ruszałem się i przez to, nie byłem widoczny dla ryb. Długie wędzisko pozwala na komfortowe łowienie, w takich sytuacjach. Na dużych rzekach używam odległościówki o długości 3.90 metra. Mniejsze rzeki to kij o długości średniej między 270-300 cm. Szybka akcja kija, przy dopuszczalnej gramaturze między 2-21 gram pozwoli nam bezpiecznie łowić w każdych warunkach. A co, jak osiągniemy już spływ w granicach naszej miejscówki?? Prowadzimy wtedy przynętę pod prąd. Przykładowo podprowadzamy smużaka 2-5 metrów. Zatrzymujemy go, by spuścić go pracującego dobry metr! To często decyduje o braniu. Duży kleń, często płynie za przynętą. Ma on utrudnione zadanie poruszania się, w silniejszym nurcie, więc takie spuszczenie pracującej przynęty, jest bardzo pomocne. Bardzo często łowię piękne klenie, na moich wodach, używając takiego systemu.

 

Letni okaz klenia skuszonego spławiającym smużakiem


Jak monitorować pracę przynęty wypuszczając ją na napiętej żyłce?

W pierwszej kolejności należy powiedzieć, co burzy, zakłóca odbiór drgań, które odbieramy na wędce. Tradycyjnie są to zawirowania spowodowane przez przeszkody, które znajdują się pod powierzchnią wody. Nurt napotykając głaz, łamie się w spiralę. Linka, lub żyłka spływając z wodą układa się na kształt nurtu. Proste stwierdzenie, ale nie jest już prosto, sprostać temu zadaniu, by żyłkę kontrolować. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak monitorować pracę przynęty, bo z praktyki wiem, że nie damy rady, w 100% wykorzystać zauważonych brań. W miejscach gdzie kręci nurtem, robią się wybrzuszenia, załamania, a żyłka układa się w łuk. Wtedy, nie mogę niestety pozwolić sobie, na długie spływy przynęt. Robię, może 20-25 metrowe spływy, przy czym, wędkę mam uniesioną prawie pionowo, w kierunku wody, by jak najmniej żyłki było na wodzie. To pozwoli mi, na dużo częstsze wykorzystanie zauważonych brań, a linka będzie się układała w pozycji bliższej linii prostej, a to podstawa skutecznego zacięcia.

 

Takie i mniejsze klenie znane są, z bardzo intensywnej „uszczypliwości”. Często ciężko je zaciąć na spławiające przynęty. Tylko utrzymanie linki w linii prostej pozwala, na zwiększenie do maksimum procentu skutecznych zacięć.


Czy leżąca na wodzie żyłka płoszy klenie?

Bezbarwna żyłka nie płoszy kleni nawet, w wodzie barwy wody z kranu. Ale jak zastosuje się plecionkę do wiązania przynęt, to już czasami są małe problemy. Przed przystąpieniem do wędkowania każdy z nas spojrzy, na rzekę i widzi barwę wody. Jest ona uwarunkowana głównie przez czynnik pogody i opadów deszczu. W przypadku rzek, nie musi padać u nas. Wystarczy duża ulewa, w rejonie rzeki, powiedzmy 15 km. od nas, powyżej i zmętnienie wody mamy gwarantowane. Do łowienia smużkami preferuję żyłkę bezbarwną. Plecionkę stosuję tylko na małych rzekach, gdzie mam mnogość zaczepów, wystających gałęzi, pali. Gdy mam wodę czystą, o barwie przeźroczystej używam żyłki. I powtarzam, że leżąca żyłka, nie płoszy kleni. To przynęta kusi i ma kusić klenie i jest wystarczająco bardziej hałaśliwa, niż łącznik, jakim jest żyłka.

 

Czy jest sens łowić na smużaki w szybkim nurcie? Jeśli tak - jak prowadzić w takich miejscach przynętę, żeby wyglądała naturalnie?

Duże klenie raczej nie zapuszczają się, w tak szybkie odstępy, ale kleń jako gatunek lubi, takie warunki terenowe. W dobrym łowisku, często można zaobserwować jak kleń żeruje na owadach, które nie chcący wpadną do wody. Podpływają od spodu, wypływają ze spokojniejszej wody, z roślinności wodnej by pochwycić pokarm. Uważnie obserwując zachowanie kleni i wygląd pokarmu, można pięknie wstrzelić się w miejscówkę. Podstawowym warunkiem jest zasobne pudełko. Musimy mieć dużą ilość imitacji owadów. Każda pora roku jest inna. Kwietniowe rójki, różnią się mocno od czerwcowych. Nie tylko mówię o barwie brzucha przynęty, ale też o kształcie odnóży i wielkości samych przynęt. Naturalne prowadzenie to, spływ imitacji z nurem. Musimy ustawić się dużo powyżej i spuszczać woblera z prądem rzeki. Przynęta musi się zachowywać jak niesiony nurtem owad. Dobre jest drganie szczytówką wędziska. To pomoże zachowywać się naszemu woblerowi jakby był przerażonym stworzeniem, który dopiero, co wpadł do wody.

 

Ten kleń wolał tradycyjne prowadzenie smużaka


Jednak często klenie, bardziej reagują na tradycyjne prowadzenie smużaka. Rzucamy go w dół rzeki w okolice stanowisk ryb i prowadzimy go pod prąd, by smużył wodę i często łapał powietrze. Kleń jest ciekawski. Można i należy to wykorzystać. Naśladowanie natury ma sens, wtedy, kiedy kleń nie reaguje na przykładowe, tradycyjne prowadzenie przynęty. Zawsze zaczynam łowienie tradycyjnie. Jeśli, nie mam brań, lub coś, nie gra kleniom, zmieniam technikę. Sięgam po swoje doświadczenie i po lekcje natury. Obserwując przyrodę, możemy się wiele nauczyć. Czy przynęta ma wyglądać naturalnie? Czasami tak, czasami, nie.

 

Tekst i zdjęcia: Przemek Szymański

 

Aktualnie on-Line

Naszą witrynę przegląda teraz 446 gości i 4 użytkownik 
  • marekn
  • wobler1
  • wbwysocki
  • Mateusz0188