Kraina pstrąga i lipienia a także w dolnym biegu również ładnego klenia. Rzeka o bardzo urozmaiconym charakterze. Od wartkich nurtów i rwących bystrzy do leniwie płynących spokojnych płani. Średnia jej szerokość waha się w granicach 25 metrów, a głębokość do 2 metrów. Jest to górska rzeka płynąca u podnurza Beskidu Niskiego. Liczy sobie około 80 km, od źródeł na stokach Jaworzynki do ujścia w Wisłoce.

Podzielić ją można na kilka odcinków. W górnym biegu po Ujście Gorlickie jest to górski potok gdzie możemy liczyć na spotkanie z pstrągiem, kleniem a czasem i okoniem. Dozwolona jest tu tylko sztuczna mucha.

Następnie mamy piękny zbiornik retencyjny o powierzchni około 300 ha położony w miejscowości Klimkówka. Ma on duże znaczenie nie tylko dla miast (ujęcia wody) położonych poniżej, ale ma również olbrzymi wpływ na ekosystem rzeki w dalszym jej biegu. Zwłaszcza dla bytu pstrąga oraz lipienia – niska temperatura wody jak również brak zjawiska letnich niżówek! W samym jeziorze możemy liczyć na spotkanie ze szczupakiem, sandaczem, okoniem, czasem również i kleniem. Oprócz ryb drapieżnych występują tam również piękne płocie, karasie, czy też leszcze. Niestety brzeg od strony drogi prowadzącej na Wysową jest w dużej mierze zagospodarowany prywatnymi działkami, co znacznie ogranicza wędkarzom dostęp do wody, właściciele tych posesji zamykają drogi szlabanami. Liczni turyści kąpiący się latem w jeziorze również nieco utrudniają wędkowanie. Za to przeciwległy brzeg to istna dzicz. Gęsty las oraz brak dogodnych dojazdów do wody sprawia, że wędkowanie jest możliwe tylko przy nie pełnym stanie wody w zbiorniku, ale za to z dala od tłumu i cywilizacji.

Poniżej zapory rozpoczyna się prawdziwa kraina pstrąga i lipienia. Średniej wielkości rzeka górska otoczona przepięknymi górami oraz malowniczymi lasami. Wartkie nurty, długie głębokie rynnny oraz liczne głazy w wodzie stwarzają bardzo dobre warunki dla bytowania obydwóch tych gatunków ryb z rodziny łososiowatych. W licznych strumykach oraz potokach wpadających do Ropy, pstrągi jesienią znajdują dobre warunki do budowania gniazd tarłowych. Od mostu drogowego nad Bystrą zaczyna się niedawno powstały odcinek ,,złów i wypuść”, który kończy się przed mostem drogowym na ul. Mickiewicza w Gorlicach. Możemy liczyć tu na spotkanie z okazałym lipieniem, czy też właśnie pstrągiem jak również kleniem.

Oczywiście woda ta jest systematycznie zarybiana tymi gatunkami ryb przez gospodarza owej rzeki tj. koło ,,Miasto Gorlice”. Na górnej Ropie dozwolone są wszystkie przynęty sztuczne (spining i mucha) jak również przynęty roślinne, na No-KILLowym odcinku zaś tylko spining i muszka. Najlepszymi spiningowymi wabikami na tym akwenie są woblery, blaszki oraz przynęty gumowe. Najczęściej stosuję woblery w rozmiarach 4 do 7 cm w stonowanych barwach takich jak brąz, zieleń itp. Dobre wyniki osiąga się również stosując wierne imitacje drobnych rybek występujących w łowisku takich jak śliz, strzebla potokowa albo głowacz.

Bardzo dobrym sposobem na przechytrzenie płochliwych pstrągów są również imitacje larw i owadów czyli smużaczki.

Miejscowi muszkarze podczas połowów ryb łososiowatych używają najczęściej suchych i mokrych much, nimf oraz strimerów. Dzięki uprzejmości jednego z moich kolegów, Antoniego Bogdana (konstruktor much dla kadry narodowej) mogę Wam przedstawić poszczególne przykładowe modele:

Jeden z moich kolegów po kiju, Łukasz K. łowiący głównie na muszkę, zainspirowany smużakami postanowił ukręcić na muchowym haku coś w podobnym stylu. Przynęta ta okazała się szczałem w dziesiątkę! Klenie atakują nowy wabik w sposób bardzo widowiskowy.

Górskie rzeki na ogół charakteryzują się tym, że podczas gwałtownych opadów deszczu, poziom wody w rzece gwałtownie się podnosi. Kilkudniowe opady znacznie zwiększają mętność wody. Obecność zbiornika zaporowego (działa on poniekąd jako osadnik) w górnym biegu rzeki w znacznym stopniu ogranicza te zjawiska przez co sprzyja połowom kleni. Brak letnich niżówek, o których już z resztą wspominałem jak również zbyt wysoka temperatura wody również tu nie występują.

Od ujścia potoku Stróżowianka zaczyna się zwana przez miejscowych wędkarzy, dolna Ropa”, która ciągnie się, aż do ujścia Libuszanki. Potoczna nazwa ,,dolna” wzięła się stąd, że jest to odcinek ujęty w rejestrze wód okręgu nowosądeckiego jako woda nizinna. Czyli dozwolone są wszystkie metody połowów ujęte w RAPR. Dla wędkarzy takich jak ja najistotniejszym faktem jest to, że można klenia łowić na tym odcinku przez cały rok, bez względu na porę dnia, czy też nocy, co ma dla nas istotne znaczenie. W przeciwieństwie do górnej Ropy jest tu nieco mniej szybkich, rwących odcinków, a coraz więcej dłuższych spokojnie płynących płani. Właśnie tutaj występują bardzo liczne populacje klenia, świnki, płoci, jelca, uklei, nieco rzadziej trafiają się też brzany oraz typowo drapieżne szczupaki i okonie. Pomimo, iż jest to nizinny odcinek rzeki, można tu również liczyć na kontakt z pstrągiem, czy lipieniem.

Jest to najczęściej odwiedzany przeze mnie odcinek rzeki, ze względu właśnie na klenie, które występują tu dosłownie wszędzie. Od płycizn i szybkich nurtów po głębokie rynny i doły. Średnia wielkość tych ryb, które są moją najczęstszą zdobyczą waha się w granicach 25 do 35 cm. Oczywiście trafiają się tu również dość często takie z czwóreczką z przodu jak również okazałe kluchy. Niestety, ale na tym odcinku rzeki Ropy nie występują jazie. Wielka szkoda, ponieważ można, by je było równie dobrze łowić w parze z kleniami przy użyciu tych samych przynęt. W poszukiwaniu jaśków, należy udać się w pobliże ujścia Ropy do rzeki Wisłoki, gdzie ryby te łowi się dość regularnie, a i większe jest prawdopodobieństwo złowienia brzany. Częstym przyłowem podczas poszukiwań klenia są za to jelce, płocie, a nawet ukleje łowione na najmniejsze spiningowe przynęty.

W ciepłych porach roku bardzo dobrymi miejscówkami są zewnętrzne, regulowane zakręty rzeki gdzie kleń chowa się w pobliżu dużych kamieni. Często szukam ich również na końcówkach płani, gdzie lubią przebywać niemal przez cały rok. Gromadzą się również w pobliżu małych potoków wpadających do Ropy. Nie sposób też przejść obojętnie koło licznych żereni budowanych przez bobry w otoczeniu, których również przebywają klenie. W zimie jednak lubią one gromadzić się tu na odcinkach o zdecydowanie spokojnym uciągu wody oraz równomiernej głębokości po obu stronach rzeki nie przekraczającej zazwyczaj jednego metra. Dostęp do wody jest tu nieco ograniczony poprzez wysokie, strome brzegi oraz gęste krzaki, również częste miejsca występowania kleni, co niestety zmusza do brodzenia wodą.

Jest to znaczne utrudnienie, gdyż jak każdy dobrze wie, klenie są z natury bardzo płochliwe i najlepiej podkradać się do nich dosłownie na kolanach. Brodzenie niestety to uniemożliwia. Łowię klenie praktycznie tylko przy użyciu lekkich smużaczków, więc mam przez to trochę utrudnione zadanie. Dobrej marki kołowrotek z niezawodnym hamulcem oraz pełną szpulką cienkiej żyłeczki (jak dla mnie 0.14 mm. to jest max.) dość długie wędzisko (2.7 – 3 m) przystosowane do łowienia malutkimi wobkami (max. cw. 14 g). Dlatego mój sprzęt musi być optymalnie dopasowany, gdyż jedynie oddawanie bardzo dalekich rzutów daje szansę na spotkanie z okazałym kleniem.

Jak już wspominałem łowię klenie głównie na smużaki. Przeważnie są to woblerki o małej masie oraz niewielkich rozmiarów. Najczęściej są to wabiki takich firm jak ,,Maybug” Jerzego Szczurka (chrabąszcze oraz imitacje larw); ,,Hunter” Andrzeja Lipińskiego (Bromby, chrabąszcze oraz Insekty); ,,Dorado” modele imitujące żabki oraz Beetle 3 jak również kilku innych producentów. Nieco rzadziej łowię przy użyciu małych rozmiarów obrotówek, czy też na małe gumowe przynęty w postaci twisterków oraz kopyt. Przeważnie stosuję dobrej jakości żyłki o średnicy 0.12 do 0.14 mm., na której końcu wiążę malutką błyskawiczną agrafkę bez krętlika.

Poniżej ujścia potoku Libuszanka rzeka Ropa płynie sobie spokojnie dalej, aż po samo Jasło, ale to już są wody sąsiedniego okręgu na których bywam bardzo rzadko.

Tekst: Tomasz @Winko Winiarski
Zdjęcia: Waldemar Ptak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.